Vi är på ön. Det duggregnar mest hela tiden. Vi försöker strunta i det.
Per och jag började därför dagen med att ta oss till ett annat ställe på ön. Jag gav mig ut i naturen och Per tog hand om bilen (det är nämligen parkeringsförbud där man kommer som närmast).

Jag tog mig till fots längre ut i naturen tills jag fullkomligen VADADE bland de vitlöksdoftande små gröna bladen som jag var på jakt efter.

RAMSLÖK

Vis av erfarenhet tänkte jag mig för och plockade bara så många blad som jag trodde mig kunna äta upp. Det har nämligen hänt att jag plockat för mycket och haft svårt att göra av med de fantastiska bladen.

(Jag plockade 200gram visade det sig när jag kom hem.)
Håll med om att det är lyxigt att ha ett sånt här fantastiskt ställe att gå till?!?!

Idag är det första maj och flaggdag. Det syns tydligt när vi tittar västerut. Där har pappa hissat flaggan (som han gör alla flaggdagar).

Duggregnet till trots så tog jag och Per tag i att köpa gödsel, jord och täckbark, sen rensade vi bort det gräs och blåbärsris som försökt ta över syrener, krusbär och doftjasminbuskar och gav dem lite av varje. Rabarbern fick också lite omvårdnad! Här nedanför ser ni krusbärsbusken.

Efter en korv med bröd till lunch och lite lövräfsning så åkte vi med Pappa och Kina till det nyöppnade stället i Stämmarsund som är lite av en livsmedelsbutik, en delikatessbutik och caf`e.

Vi bjöds på kaffe och pralin av mina fina föräldrar innan Kina köpte med sig massa godsaker i form av salami, ostar, skinka och bröd och vi åkte hemåt igen.

I dörröppningen mötte vi först våra grannar Lars och Helena, sen mötte vi Robert Aschberg. Vi pratade med de första. Den senare gav vi lite utrymme och lät vara 🙂

Duggandet hade övergått till lite mer stadigt regn så när vi kom hem höll jag mig inomhus. Där gjorde jag (med lite maskinassistans från min make) först en ramslökspesto och sen en väldigt mörkgrön ramslöksolja. Båda fick svalna på altanen, men står nu i kallt förvar i kylskåpet.

När Per ringde sin svåger för att höra läget i sjukstugan gick jag ut för att avsluta trädgårdsarbetet. Där i grönskan träffade jag ytterligare en granne, Bosse!

Nu sitter jag och tittar på ”Alla mot Alla” medan Per grillar ute i sommarköket. Han och jag debatterar lite genom altandörren huruvida jag ska få tillstånd att högtryckstvätta betongplattorna i sagda sommarkök. Per är mot. Jag är för. Vi får se vem som vinner…